Aplikacje mobilne i ich wdrożenie

Luty 4, 2015

W odpowiedzi na rozpowszechnianie się technologii mobilnych, na rynku powstała olbrzymia nisza ekonomiczna dla producentów oprogramowania dla tabletów i telefonów oraz smartfonów. Choć są to zazwyczaj aplikacje prostsze niż większość programów pisanych dla komputerów, wymagania, jakie stoją przed ich twórcami, wcale nie są mniejsze. Stąd szczególnie rygorystyczne testy aplikacji mobilnych, jakim poddawana jest praktycznie każda poważna aplikacja.

Co prawda formuła testu nie różni się w jakiś szczególny sposób od metodologii testów oprogramowania dla komputerów osobistych, jednak firma testerska i tak ma pełne ręce roboty. Aplikacje mobilne trzeba poddawać testom w bardziej zróżnicowanych środowiskach. Mają one zazwyczaj mniej zasobów do dyspozycji, a także budowane są dla konkretnego systemu otesty androidperacyjnego, dość wymagającego- albo Windows Phone, albo Androida opartego o kernell Linuxa. W obu przypadkach sprawa komplikuje się dla kilku rodzajów urządzeń.

Testowanie aplikacji na Androida to proces długotrwały, a jego zaniedbanie nie przysporzy producentowi oprogramowania popularności, co oznacza, że kolejne aplikacje też nie będą chętnie pobierane. W takiej sytuacji większość programistów woli rzetelnie i sumiennie testować owoce swojej pracy.

Trochę inaczej rzecz ma się, jeśli chodzi o testowanie aplikacji na Windows Pphone. Tu system jest prostszy, ale za to aplikacjom pozostaje jeszcze mniej zasobów. Tu znów problemem może być nie powiązanie programu z innymi elementami systemu, ale jego wydajność.

We wszystkich przypadkach tester musi uporać się z problemem szybko unowocześnianego sprzętu i aplikacji, która w którymś momencie może przestać być kompatybilna z hardwarem. To wymaga bardziej zaawansowanych testów i sprawdza się tę kompatybilność tylko przy wybranych aplikacjach.