O ważności testów jeszcze kilka słów

Grudzień 14, 2014

Aplikacje na urządzenia mobilne są ostatnio bardzo popularne – niektóre mają służyć tylko i wyłącznie zabawie, inne mogą być przydatne w określonych okolicznościach. Ważne jednak, żeby wykonywały określone w opisie produktu zadania. Aby tak było, bardzo ważne jest testowanie oprogramowania.

Każda firma zajmująca się tworzeniem aplikacji powinna mieć określone procedury, które pozwalałyby na wyłapanie mniejszych lub większych błędów przed publikacją programu. Na przykład istnieją firmy, którym można zlecić określone zadanie, na przykład testowanie aplikacji na windows phone. Zakres obowiązków wydaje się być stosunkowo mały, ale taka wąska specjalizacja pozwala na osiągnięcie odpowiedniego poziomu – pracownicy muszą mieć odpowiednie doświadczenie w testach aplikacji w danym środowisku. Wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości będzie wówczas pewniejsze. Jakość oprogramowania jest niezwykle ważna z kilku powodów, ale najważniejszym jest dobra opinia o firmie. Wydanie aplikacji naszpikowanej błędami nie pozostanie bez echa, a sama firma może stracić stałych zleceniodawców. Kolejną ważną sprawą jest aspekt finansowy, ale ten wydaje się być w tym wypadku oczywisty – kiepska aplikacja nie będzie chętnie kupowana czy pobierana.

Biorąc pod uwagę tylko te dwa czynniki łatwo zauważyć, jak ważne jest właśnie profesjonalne i dogłębne testowanie każdego programu, który ma zostać opublikowany. Testerzy odgrywają niezwykle ważną rolę, dlatego należy docenić ich ciężką pracę, która często jest marginalizowana.